Hej
Jag och min fru har en mysig liten plats strax norr om Olseröds backen eller Olseröds semesterby. Man kör väg 118 mot Kristianstad från väg 19 ca 2,7 km till Åhuskärr. Ta till höger på Furubodavägen kör ca 1,1 km ta till höger i T korset ca 450m ta vänster ner mot P. Stanna på p-platsen gå ner mot havet ta till höger över en liten bro gå ca 1 km och Du har en underbar sandstrand men det är lite underströmmar så inget för barnfamiljer kanske.
Om Du har barn kör till Åhus och kör ner mot Campingen, ta Kolonivägen 1 km Ni kommer till en P plats som är innanför en bom men kör in och parkera längst in. Gå ner mot havet genom krysset och följ vägen mot vänster tills Skogen på höger tar slut och Ni har torrtoaletter forstätt snett över fältet in i tallskogen fortsätt till skogen tar slut där finns en underbar lång grund strand och små sand dyner att läa vid. Det kan finnas ungkor och ung tjurar där men de är enbart snälla och inge farliga alls bara gå mot dem och vifta så sticker de.
Vattnet brukar vara underbart varmt där eftersom det är så lång grunt där. Ibland är där hundägare men det brukar aldrig vara några problem alls. Vi var alltid där med våra barn när de var små.
Sven och Ann (ej verifierad)
ons, 10/24/2012 - 22:58
Permanent länk
En trevlig familje badplats
En plats där alla kan bada en plats som är lång grund och varmt vatten som regel. Det brukar vara 3-5 grader varmare än vid badbryggan i Åhus. Friseboda är en lite djupare strand och framför allt starka underströmmar så där bör man inte simma för långt ut. Men det är en mysig strand med inte så många badande om man vill ha lite mer ostört. Det finns även en lågväxande tallskog en liten bir in från stranden ca 30m in där finns massor små ostörda ställen där man får lä oavsett hur det blåser.
webmaster SNF
tors, 10/25/2012 - 22:24
Permanent länk
Friseboda/Olseröd
Jag vill gärna lägga till baden till vår badlista. Jag skall försöka pricka in exakt var de ligger men det hade varit toppen ifall ni kunde ge mig koordinaterna.
Fixar ni det?